Lubie być aniołem – makatka – złote myśli naszych dzieci.

A co jakby zebrać złote myśli naszych milusińskich i ubrać w formę tkaniny dekoracyjnej?

Makatka bardzo wdzięczna forma wypowiedzi łącząca ilustrację z tekstem. Czym jest makatka? To tkanina dekoracyjna, malowana lub haftowana. Znana właściwie na całym świecie, a nam chyba najbardziej znane są makatki kuchenne z chwytliwym hasłem typu „Dobra gospodyni dom wesołym czyni” (myślę, że dziś i o gospodarzu można by się wypowiedzieć :p) Na podstawie tego przykładu już właściwie mamy wyjaśnione  ogólne przesłanie i formę, czyli ilustrowane hasło, przysłowie, jakieś przesłanie moralizatorskie adekwatne do czasów. Na tkaninie rozmieszczony rysunek najczęściej później był przez owe dobre gospodynie wyszywany.  

Uwspółcześnijmy makatki złotymi hasłami naszych pociech, a może nawet zabawnym dialogiem z rodzicem czy opiekunem. To właściwie prawie jak rysowanie komiksu. Tekst jest, a nawet dialog i do tego piękna ilustracja. 

Można także ilustrować fragmenty piosenek, czy wierszy, przysłowia… właściwie wszystko, to tak na wypadek chwilowego zastoju złotych myśli.  

Do wykonania makatki potrzebujemy jako podstawy- tkaniny, najlepiej gładkiej i jasnej, chyba że macie farby kryjące, które nie ugną się przed ciemną tkaniną. Poza tym, potrzebujemy np mazaków do tkanin (choć i farby się przydać mogą) oraz podstawowych przyborów krawieckich, ołówka i zawieszek. Wytłumaczmy zawieszki. Na zdjęciu to części pozyskane ze starej torebki, ale zawieszką mogą być wszelkie kółeczka znalezione w domu, część haftek ta bez haczyka, czy po prostu kawałek troczka czy sznureczka. 

Oczywiście zapomniałam o najważniejszym, czyli  o haśle! 
Posłuchajcie, pozapisujcie, a może jest jakieś kultowe hasło już z przeszłości, ale pozostające w waszej pamięci? Warto je uwiecznić. 

Jak zrobić makatkę w zaledwie kilku krokach:
1. Po wycięciu prostokąta z tkaniny (choć i kwadrat też może być) doszywamy nasze troczki czy zawieszki. Tu nauka szycia może wejść. 
2. Rozplanowujemy i rozrysowujemy obrazek ilustrujący  i napisy. 
3. Trzeci punkt to produkt gotowy do zawieszenia, jeśli chcecie dodajcie kolor jeśli nie zostawcie w formie rysunku achromatycznego. Pamiętajcie, że tak naprawdę forma makatki, to nie jest rzecz której technika realizacji jest ograniczająca do haftu czy rysunku, można malować, można rysować, naszywać z materiałów itp. Tu Wasza wyobraźnia rządzi. Jednak jest pewne ograniczenie, dobrze  by powstała ilustracja hasła nie zakończyła życia w pierwszym praniu, czyli osobiście polecam techniki wodoodporne i media wodoodporne 😉 
To naprawdę fajna zabawa, haseł naszym dzieciom nie brakuje, to chodzące maszynki do memowych tekstów czy zabawnego dialogowania 😉 Wystarczy wybrane zilustrować i przeobrazić  w  makatki. 

Wyczerpująco na temat makatek Makatka-Narewkowska

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *