Jak dobrać załadunek pralki do potrzeb?

Wybierając pralkę do domu lub mieszkania, zwracamy uwagę na wiele jej parametrów – m.in. na dostępne programy, klasę energetyczną czy też dodatkowe funkcje, np. sterowanie z poziomu smartfona. Jest jeszcze jedna kwestia, którą bezwzględnie musimy rozważyć przed kupnem urządzenia: pojemność bębna. Od tego, na jaką ładowność pralki się zdecydujemy, będzie zależało nasze ostateczne zadowolenie ze sprzętu oraz opłacalność jego eksploatacji. Jak zatem wybrać załadunek pralki? 

Jak wybrać najlepszą pralkę? 

Pralka to zdecydowanie jedno z tych urządzeń, które kupujemy jako pierwsze, wprowadzając się do nowego lokum. Trudno w końcu wyobrazić sobie codzienne życie bez tego sprzętu, które odejmuje nam mnóstwo pracy związanej z czyszczeniem odzieży. To, czy dana pralka będzie komfortowa w użyciu, uzależnione jest od wielu czynników – chociażby od jej wymiarów. Posiadacze mniejszej lub wąskiej łazienki zainteresują się raczej tym, co ma do zaoferowania pralka slim, z kolei brak ograniczenia pod względem metrażu pozwoli nam bardziej skupić się na takich kwestiach, jak chociażby kolor, design i dopasowanie wyglądu pralki do aranżacji wnętrza. 

Bardzo istotna, a czasem wręcz najważniejsza, jest ładowność pralki, czyli pojemność jej bębna, określana w kilogramach. To od niej zależy, jak wiele ubrań będziemy w stanie wyprać za jednym razem. Dobierając zatem pralkę względem załadunku, należy się dobrze zastanowić, jaką częstotliwość prania preferujemy. Warto tutaj podkreślić, że im częściej będziemy wstawiać pranie, tym zwiększy się zużycie wody i prądu, nawet jeżeli naszym wyborem była pralka energooszczędna. 

Ładowność pralki a liczba domowników 

Nie od dziś wiadomo, że załadunek pralki warto porównać do tego, jak wiele osób zajmuje nasze mieszkanie czy dom. Pozwoli nam to określić, jak duże będzie zapotrzebowanie na to urządzenie i jak wiele ubrań może oczekiwać w danym momencie na wypranie. Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że wymiary pralki nie zawsze idą w parze z jej ładownością – kompaktowa pralka slim może posiadać całkiem spory załadunek, wobec czego wielkość nie będzie tutaj żadnym wyznacznikiem. 

Jeden domownik – pralka 3 lub 4 kg 

Dla jednej osoby, jak chociażby singla zamieszkującego kawalerkę, pralka o załadunku wynoszącym nie więcej niż 4 kg będzie w zupełności wystarczająca. Wcale nie będzie potrzeby wykonywania prania co 2-3 dni czy nawet codziennie, a jednocześnie nie musimy czekać, aż wszystkie ubrania będą brudne, aż będziemy mogli w całości zapełnić pralkę. 

Takie rozwiązanie jest bez wątpienia bardzo ekonomiczne, ponieważ pamiętajmy o tym, że jedynie częściowe zapełnienie nie jest opłacalne zarówno pod względem energii, jak i poboru wody. Nie warto zatem uruchamiać pralki załadowanej jedynie do połowy. 

Dwóch domowników – pralka 5 lub 6 kg 

Zdarza się, że pary czy też dwójka współlokatorów decydują się na pralkę o większej ładowności, jednak szybko może się okazać, że nie jest to konieczny wybór. Pralka o załadunku 5 lub 6 kg powinna w zupełności wystarczyć, by na bieżąco prać odzież należącą do dwóch osób. Jednocześnie bez większych problemów zmieścimy w niej także ręczniki czy pościel, które mogą zajmować w bębnie sporo miejsca. 

Kupując pralkę dla pary, uwzględnijmy więc to, jak często pierzemy i czy w naszym koszu na pranie ląduje wiele różnych rzeczy wymagających innych parametrów prania. Jeśli tak jest, to dopiero wówczas można rozważyć większy załadunek. 

Troje lub więcej domowników – pralka 9 lub 10 kg 

Rodzice z dziećmi czy też po prostu mieszkania zajmowane przez co najmniej trzech lokatorów będą już wymagały wybrania pralki o zdecydowanie większym załadunku. Pamiętajmy, że ubranka dzieci, a już szczególnie niemowląt, muszą być prane znacznie częściej. W przypadku starszych pociech może być całkiem podobnie, bo jak wiadomo, kilkulatki są bardzo ruchliwe i mogą łatwo się pobrudzić. 

Dlatego optymalnym wyborem dla trójosobowej lub większej rodziny będzie pralka o załadunku wynoszącym co najmniej 9 kg, choć nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać wariant 10, a nawet 12 kg. Pralki o dowolnym załadunku – również pralki slim – można znaleźć m.in. w ofercie szwedzkiej firmy Electrolux. Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top