Jak zrobić filtr maskujący

Prezentowany artykuł jest dowodem owocnej współpracy z znakomite-porady.pl

Jeśli kiedykolwiek potrzebowałeś maski na twarz, możesz się zastanawiać jak ją zrobić. Istnieje wiele sposobów na wykonanie filtrów do masek, w tym samodzielne ich uszycie. Oto kilka prostych kroków. Dobrym miejscem do rozpoczęcia jest koszula z metką z tkaniny. Bawełna jest dobrym wyborem, ponieważ odpycha krople. Jednym ze sposobów, aby filtr maski jest użycie innego koloru podszewki. Innym sposobem na zapewnienie materiałów sanitarnych jest suszenie w maszynie przed użyciem.

Maski z tkaniny mogą być prane w pralce, ale nie należy używać wybielaczy chlorowych na nich. Chociaż można umyć maskę, nie należy jej ponownie używać, ponieważ może się ona zepsuć i stracić swoją skuteczność. Należy również pamiętać, że cząsteczki COVID nie mogą replikować się poza organizmem. Tak więc, wszelkie cząstki złapane w masce zostaną zniszczone podczas jej prania. Możesz również użyć koszulki jako filtra do maski.

Innym sposobem na zwiększenie poziomu filtracji maski do twarzy jest użycie ręczników papierowych. Te jednorazowe ręczniki do czyszczenia są zwykle wykonane z pulpy drzewnej. W Wielkiej Brytanii są one znane jako rolki kuchenne. W przeciwieństwie do innych filtrów maski twarzowej, ręczniki papierowe są jednorazowe i nie powinny być prane. Pranie ich może spowodować ich pęknięcie lub rozpad, dlatego najlepiej jest utrzymywać je w suchości i czystości. A jeśli martwisz się o środowisko, może to być świetna opcja!

Maski tkaninowe mogą być również wykonane z wielu warstw. Najlepsza tkanina do użycia to taka, która jest wykonana z trójwarstwowej tkaniny. Flanela bawełniana jest dobrym wyborem. Ważne jest, aby przed zakupem przetestować tkaninę pod kątem źródła światła. Im ciaśniejszy splot, tym lepsza ochrona. Pamiętaj również, że grubość materiału ma również znaczenie. Gruba maska może nie być skuteczna, ale będzie wygodna i zapewni ochronę przed kilkoma szkodliwymi cząstkami.

Innym sposobem na stworzenie filtra do maski twarzowej jest zakup worka próżniowego lub filtra próżniowego HEPA. Filtry HEPA to świetny wybór tkanin filtracyjnych, ale należy uważać na pewne potencjalne problemy. Niektóre worki próżniowe są wykonane z włókna szklanego, które mogą być niebezpieczne w przypadku wdychania. Niektóre worki próżniowe zawierają substancje chemiczne po przecięciu. W takich przypadkach dobry filtr powinien być oddychający i może być wykonany z włókniny.

Badania nad skutecznością masek twarzowych mają wysokie stawki. Tylko jedna drobna poprawa w jakości maski może drastycznie zmniejszyć ilość rozprzestrzeniania się wirusów. Mała zmiana w jakości filtrów maski może uratować życie, więc jeśli prosta poprawa jest zrobiona, to jest prawdopodobne, aby zrobić ogromną różnicę w zmniejszaniu rozprzestrzeniania się choroby. Zespół badawczy ma nadzieję skalować swoje badania w tym roku, ale nadal będzie odpowiadał na pytania o to, jak zrobić filtr maski w przyszłych badaniach.

Maska do twarzy z tkaniny, która jest skonstruowana z dwóch warstw bawełny do pikowania lub podobnego materiału, będzie filtrować lepiej niż maska do twarzy wykonana z materiału N95. Ale trzecia warstwa będzie potrzebna, aby zapewnić maksymalną ochronę. Ta trzecia warstwa to zazwyczaj kawałek włókniny polipropylenowej. Wiele osób nie zna nazwy tego materiału, ale na szczęście można go kupić w firmie odzieżowej. W rzeczywistości badania pokazują, że im więcej warstw ma maska, tym lepiej. Jednak niektóre tkaniny są lepsze od innych.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top