Nauka szybkiego pisania, czyli praktyczne szybkie pisanie dla każdego

Nauka szybkiego pisania

Nauka szybkiego pisania to konieczność, wiele osób nie opanowało tej umiejętności. Garść praktycznych porad umożliwia naprawdę szybkie pisanie (sprawdź też: https://skutecznycontent.pl/szybkie-pisanie/) dla każdego. Porady od profesjonalistów pozwolą nauczyć się tej sztuki skutecznie.

Nauka szybkiego pisania  – od czego zacząć?

Wybór klawiatury i odpowiedniego programu jest ważny, ale nie najważniejszy. Obecnie wiele programów oferujących ćwiczenia mające na celu szybkie pisanie dostępne jest online zupełnie za darmo. Można kilka z nich sprawdzić, dopasowując swoje wymagania do tego, co oferują twórcy na stronach z nauką szybkiego pisania. 

Szybkie pisanie wymaga czasu

Naprawdę wiele osób popełnia ten sam błąd — koncentruje się bardziej na narzędziu do nauki niż samej nauce. Kolorowe aplikacje przyciągają wzrok i odsuwają od rzeczywistej prac, tę prawdę trzeba powiedzieć sobie głośno. Następnie zaś pogodzić się z inną kwestią, która z niej wynika. Jak uczy wieloletnie doświadczenie uczących szybkiego pisania, wybór programu jest sprawą mniejszej wagi niż uważają początkujący. Programy do nauki szybkiego pisania są w rzeczywistości takie same, różnią się jedynie graficznym interfejsem. Dobór odpowiedniego wyglądu jest istotny na tyle, by się dobrze czuć w trakcie nauki. Naprawdę jest ważne, by z programem zacząć pracować i utrzymać regularne sesje ćwiczeniowe. Najistotniejsze zaś jest, aby nie poddać się zbyt szybko, bo efekty nie przyjdą od razu. Nauka szybkiego pisania nie pozwala na drogę na skróty, pamięć mięśni palców tworzy się w ciągu kilku miesięcy. Można w tym wypadku odnieść się do tego, czego doświadczają uczący się gry na instrumencie.

Szybkie pisanie to pisanie bez błędów

Nauka szybkiego pisania nie będzie szybka, efekty staną się widoczne najwcześniej po kilku miesiącach pracy. Sesje treningowe nie muszą być częste, konieczne jest jednak utrzymanie stałego nawyku. Codzienne 5 – 10 minut na pewno sprawi, że osoba ucząca się zacznie szybciej pisać. W pierwszym okresie nie wolno jednak zapomnieć o tym, że najważniejsza jest dokładność. Tekst najeżony błędami będzie wymagał poprawek, co znacznie zwiększy całkowity czas, w jakim powstanie. A przecież nauka szybkiego pisania ma ten czas skracać. Wolniej ucząc się podstaw można wywołać dobre efekty, palce od samego początku przyzwyczajane do gimnastyki nad klawiaturą zapamiętają swoje ruchy. Wymaga to jednak cierpliwości, dobrze zatem się w nią uzbroić. 

Skróty klawiszowe przyspieszają pisanie

Naprawdę szybkie pisanie może być efektywne wówczas, kiedy gotowy tekst jest napisany, odpowiednio sformatowany i nie zawiera błędów. W tym celu warto poświęcić nieco czasu na to, aby poznać rozszerzony zestaw skrótów klawiszowych, które ułatwiają codzienną pracę. Kiedy nie odrywa się dłoni od klawiatury, można przystąpić do pisania dalszego ciągu tekstu o wiele sprawniej, niż za pomocą myszy lub touchpada. Klawiatura świetnie służy do tego, aby poprawić literówkę, wprowadzić znak specjalny lub oznaczyć nagłówek. Każdy, kto na co dzień pisze teksty lub programy komputerowe, szybko zauważa, że wykorzystanie poznanych skrótów klawiszowych przyśpiesza pracę. 

Słownik zwiększa tempo pisania 

Dodatkowym wzmocnieniem będzie stworzenie własnego słownika, złożonego z wielu często używanych zwrotów, fraz bądź całych zdań. Tego typu rozwiązanie znane jest z klawiatur w urządzeniach mobilnych, można je jednak z równym powodzenie stosować w słowniku stworzonym na laptopie czy komputerze domowym.

Naprawdę szybkie pisanie głosem

O ile rzeczywiście nauka szybkiego pisania jest zadaniem wymagającym częstych ćwiczeń, można próbować przyśpieszyć tempo tworzenia własnych tekstów za pomocą własnego głosu. Można do tego celu używać przeglądarki, Chrome działa w Dokumentach Google, Edge z kolei najlepiej pracuje w Wordzie, inne programy również są łatwo dostępne. Pisanie głosowe można formatować na bieżąco, po prostu wypowiadając nazwy znaków, jakich pojawienia wymaga nasza praca. Trzeba mieć jednak pewne doświadczenie, by w taki sposób tworzyć sensowne teksty dłuższe niż kilkaset znaków. 



Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top