Jak zrobić wino domowej roboty?

wino domowej roboty

Masz ochotę na wino domowej roboty? Wiadomo, że to, co przygotujemy samodzielnie, od razu smakuje lepiej. Zanim jednak przystąpimy do działania, warto zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt!

Wino domowej roboty – konieczne akcesoria

Zanim zabierzemy się za przygotowanie wina, musimy zebrać odpowiednie akcesoria. Dzięki nim będziemy w stanie bez problemu przygotować wino domowej roboty.

Na początek przydadzą się odpowiednie owoce, cukier oraz drożdże winiarskie. Te ostatnie różnią się od zwykłych drożdży, jakie stosujemy do ciast. Pozwalają na szybką fermentację. Najpierw trzeba je jednak rozmnożyć w letniej wodzie z dodatkiem cukru i pożywki dla drożdży. Wystarczy kilka dni i gotowe. Konieczne jest jednak wybranie odpowiednich drożdży. Inne stosuje się do wina słodkiego, a inne do wytrawnego.

Nie można zapomnieć też o gąsiorze z koszykiem – pozwoli na utrzymanie naczynia oraz łatwiejsze chwyt podczas potrząsania. Na rynku znajdziemy różnego rodzaju gąsiory, dlatego najlepiej dostosować je do ilości owoców. Musi przy tym pozostać miejsce na fermentację. Można postawić na mniejsze gąsiory o pojemności 5 l lub nawet na takie 25-litrowe.

Przyda się także korek do balonu z dziurką na rurkę fermentacyjną. Szklana rurka będzie trwalsza i można z niej korzystać wielokrotnie. Za to plastikowa jest tańsza, bezpieczniejsza, ale przeważnie nie można z niej korzystać drugi raz.

Dodatkowo przydadzą się jeszcze:

  • Wężyk do obciągu wina oraz płytka oporowa, pompka z zaciskiem oraz rurkę;
  • Winomierz, który pozwala na wyliczenie stężenia alkoholu;
  • Butelki do przechowywania wina;
  • Korki do zamknięcia butelki;
  • Ręczna korkownica do butelek.

Z takim wyposażeniem możemy zabierać za wino z jabłek lub z innych owoców, na które mamy ochotę.

Domowe wino z jabłek

Jeśli chcemy przygotować wino z jabłek (więcej dowiesz się o nim tu: https://naszewino.pl/wino-z-jablek), musimy zebrać owoce, które są dojrzałe. Nie mogą być przejrzałe ani nadpsute. Jeśli tylko zobaczymy nadgniłe plamy albo ślad pleśni, warto wykorzystać jabłka do innych celów lub wyrzucić. Pozostałe owoce należy umyć i oczyścić. Potem przechodzimy do kolejnych kroków, które pozwolą nam stworzyć wino domowej roboty.

Przygotowanie pulpy

Pulpa owocowa, czy inaczej moszcz, będzie podstawą wina. Wszystkie owoce, które zamierzamy wykorzystać do przygotowania wina, należy umieścić w garnku i rozgnieść. Przy miększych owocach można to robić ręcznie, przy większych przyda się ugniatacz do ziemniaków. W przypadku jabłek dobrym rozwiązaniem może okazać się nawet blender lub maszynka do mięsa. Gotową pulpę przelewamy do balonu.

Fermentacja

Proces fermentacji składa się z dwóch etapów:

  • Fermentacja burzliwa – dodajemy cukier i wodę zgodnie z przepisem, dodajemy wodę, zatykamy balon korkiem, mocujemy rurkę i całość zostawiamy do 14 dni w ciepłym miejscu. Warto nie przekraczać tego czasu, by do wina nie przedostała się gorycz z pestek.
  • Fermentacja cicha – po tym czasie przerywamy fermentację burzliwą i przelewamy wino do czystego gąsiora. Można dodać kolejną partię cukru i odstawiamy gąsior na czas od 1 miesiąca do kilku. Podczas tego etapu wino domowej roboty będzie robić się klarowne, bo osady i męty będą opadać na dno.

Klarowanie wina

Gdy zauważymy bąbelki gazów w rurce, jest to znak, że wino jest klarowne, a zanieczyszczenia znalazły się na dnie. Można teraz wino z jabłek odciągać. Warto robić to powoli i ostrożnie, by nie doprowadzić do zmętnienia płynu.

Butelkowanie i leżakowanie

Czyste wino przelewamy do butelek, zamykamy i odkładamy do chłodnej piwniczki, gdzie będzie mogło dojrzewać. Wino mocne (ok. 16% alkoholu) potrzebuje przynajmniej dwóch lat, a słabsze (10-12%) mogą być gotowe do spożycia po pół roku.

Warto podczas leżakowania zadbać o to, by korek był wciąż mokry. Dlatego najlepiej odwrócić butelkę do góry nogami.

Podsumowanie

Wino domowej roboty nie musi nastręczać wielu problemów. Z odpowiednim wyposażeniem oraz przepisem możemy bez trudu przygotować wino z jabłek w domowym zaciszu. Trzeba jedynie wykazać się pewnymi umiejętnościami oraz cierpliwością, które pozwolą nam przygotować wymarzone wino.



Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top